Wspólne Ścieżki Historii: Lekcja Patriotyzmu z Kombatantami

spotkanie z kombatantami

Wczoraj, dzięki współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii, patriotyzmu i życia, której głównymi bohaterami byli niezłomni kombatanci. To niezwykłe wydarzenie dostarczyło nam nie tylko faktów, ale również głębokich emocji, tworząc niezapomnianą atmosferę, w której przenikają się pokolenia.

Wspólne chwile dzielenia się historią, rozmów i śpiewu stworzyły niepowtarzalny moment, w którym obecne pokolenie miało szansę zanurzyć się w przeszłości, odczuwając ducha patriotyzmu przekazywanego przez naszych bohaterów. Spotkanie stworzyło przestrzeń do bezpośredniego kontaktu z żywymi pomnikami historii naszego kraju. Obecność weteranów stanowi ważny wkład w kształtowanie tożsamości narodowej, a ich doświadczenie jest nieocenionym skarbem, z którego możemy czerpać wiedzę i wartości.

„Okres pandemii wstrzymał organizowane przez nas niegdyś cyklicznie wspólne obiady z Powstańcami i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przy współpracy z PWPW i WAT mogliśmy wrócić do tej tradycji. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie tego typu spotkanie w tym gronie. Cieszymy się, że możemy być świadkami i uczestnikami tych wzruszających spotkań, gdzie wspólnie budujemy mosty pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Dla naszych bohaterów to nie tylko obowiązek przekazywania historii, ale również szansa na zbudowanie więzi i zrozumienie między różnymi pokoleniami” – mówiła Edyta Hołodniuk, koordynator akcji.

Dziękujemy naszym bohaterom za ich obecność i nieustanny wkład w kształtowanie naszej tożsamości narodowej. To właśnie dzięki nim możemy lepiej zrozumieć korzenie, na których opiera się nasza wspólna historia. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia będą się powtarzać, umacniając więzi społeczne i kultywując ducha patriotyzmu, który jest fundamentem naszej wspólnej tożsamości.

Mogliśmy posłuchać wspomnieć pani Henryki Kowalik ps. „Róża”, Barbary Wojnarowskiej-Gautier, pana Feliksa Waśkiewicza ps. „Czarny”, Tomasza Nowakowskiego ps. „Tomek”, Janusza Maksymowicza ps. „Janosz” oraz Wiesława Zienkiewicza ps. „Krecik”. Ponieważ nasze spotkanie zbiegło się z 80. rocznicą zamachu na Kutscherę, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy batalionu „Zośka” – pan Tomasz, opowiadał nam o Stanisławie Huskowskim „Alim”, Stanisławie Leopoldzie „Rafale” oraz Bronisławie Pietraszewiczu „Locie” – dowódcy akcji. Pani Barbara, która jako dziecko trafiła do Auschwitz mówiła o swoich spotkaniach z doktorem Mengele. Na koniec wspólnie odpisywaliśmy kilka patriotycznych piosenek. Śpiewem dowodził Sebastian Boguszewski.

    Napisz komentarz
    Skip to content