Kultura nanosekundy, czyli świat, w którym oczekuje się, że wszystko będzie dostępne natychmiast, wpływa na nieustanną walkę o uwagę. „60 sekund historii” to unikalna okazja, by poznać historię Polski w sposób inny niż w szkolnych podręcznikach. Dzięki naszemu projektowi będziecie mieli szansę otrzymać solidną dawkę wiedzy w zaledwie jedną minutę.
Biuro Nowych Technologii IPN zleciło wykonanie badań mających na celu rozpoznanie potrzeb i oczekiwań przedstawicieli młodszych generacji w zakresie edukacji, w tym edukacji historycznej. Edukacja, szczególnie ta nieformalna, łączy się coraz częściej z zabawą, czerpiąc z najlepszych wzorców branży rozrywkowej, m.in. z sukcesów gier i platform gamingowych, krótszych form wideo, animacji, podcastów, infografik, komiksów czy memów. Stają się one narzędziami, które szybko i skutecznie przekazują nawet złożone pomysły i idee oraz w angażujący sposób opisują wydarzenia, idąc w kierunku edutainment (syntezy elementów rozrywki i edukacji).
Jak uczyć nowocześnie?
Jak pokazują badania, dla przedstawicieli młodych pokoleń różnica między światem cyfrowym i rzeczywistym się zaciera. Podobnie coraz mniej widoczny jest podział na edukację formalną i nieformalną. Koncepcje omnichannel (wielokanałowości) i omnipresence (wszechobecności) stają się kluczowymi strategiami również dla edukacji.
Oznacza to także, że przestrzenią edukacyjną może być każde miejsce, które będzie stymulować osobę uczącą się do poznania historii (przestrzeń miejska, media społecznościowe, aplikacje, świat wirtualny). Ważne jest również zapewnianie wiedzy osobom uczącym się w różnych formatach – rozbudowanych, immersyjnych doświadczeń oraz skondensowanych i szybko dostępnych zestawów informacji.
Jak stworzyliśmy inicjatywę „60 sekund historii”?
Kondensujemy niezbędną wiedzę do 60 sekund. W tym czasie omawiamy fragment historii. Skupiamy się na platformach społecznościowych Facebook, Twitter, Instagram oraz TikTok. Lista tematów, które możemy w ten sposób ująć, jest… właściwie nieograniczona, dlatego będziemy chcieli kontynuować ten projekt i rozszerzać go o nowe wątki historyczne oraz nowe postaci. Materiały są poddawane profesjonalnemu montażowi, aby maksymalizować zasięg dotarcia do młodych odbiorców. Cel na początek? Milion odbiorców.
@fundacjapamiecinarodow ???????????????? Gdzie najpiękniej brzmi Chopin? W Warszawie #chopin #japanese #poland ♬ dźwięk oryginalny – Fundacja Pamięci Narodów
„60 sekund historii dla każdej szkoły”
To nie wszystko. Niezapomniana podróż przez historię może teraz stać się integralną częścią programu każdej szkoły! Akcja „60 sekund historii” otwiera swoje podwoje dla wszystkich placówek edukacyjnych, które pragną wzbogacić proces nauczania o fascynujące historie w formie krótkich filmów. Na naszej stronie internetowej czekają darmowe materiały edukacyjne, które umożliwią łatwe i przyjemne wdrożenie tego innowacyjnego podejścia do nauki historii. Jako inicjatorzy akcji, z niecierpliwością oczekujemy na kreatywne pomysły szkół na kolejne tematy filmów, gotowiśmy wspólnie odkrywać przeszłość w dynamiczny sposób! Dołączcie do naszej społeczności edukacyjnej i razem twórzmy inspirujące lekcje historii.
@fundacjapamiecinarodow ???????? Czy można uratować życie kilkunastu tysięcy ludzi nie wychodząc z pokoju? #Polska #Francja #izrael #historia ♬ dźwięk oryginalny – Fundacja Pamięci Narodów
Zadanie finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu pn. „Program Wsparcia Edukacji”. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.