Žyvie Biełaruś! – ruszyła akcja solidarności z Białorusinami!

Tuż za naszą wschodnią granicą dzieje się historia. Białorusini walczą o swoją tożsamość i przyszłość. W tym trudnym momencie chcemy być z nimi i przesłać słowa wsparcia. Žyvie Biełaruś! Pod takim hasłem rusza kampania społeczna zainicjowana przez Fundację Pamięci Narodów, która chce w ten symboliczny sposób wesprzeć Białorusinów w dążeniu do wolności.

„Jako Polacy doskonale rozumiemy, jak trudna jest droga do wolności. To ważne, żeby wysłać jasny sygnał w ich stronę i wesprzeć Białoruś. Doskonale ich rozumiemy, bo sami przez to przeszliśmy”

– mówi Jerzy Jaworski, jeden z opozycjonistów w okresie PRL, który wziął udział w realizacji spotu.

Według badań opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Ośrodka Studiów Wschodnich wynika, że: pozytywny stosunek do Polski deklaruje 74% Białorusinów, a do Polaków – 83%. Niechęć do niej przejawia 19% mieszkańców Białorusi, a do Polaków – 11%.

Solidarność ponadczasowym symbolem

Fundacja Pamięci Narodów opublikowała spot, w którym wystąpił Jerzy Jaworski – jeden z milionów opozycjonistów, członków „Solidarności” w okresie PRL oraz Aleś Zarembiuk – szef Białoruskiego Domu w Warszawie, założyciel pierwszej takiej instytucji w Europie.


Kampania w Internecie oraz na ulicach miast

„Dużo słyszymy o wolności. Wielu o niej mówi. Ale czy naprawdę rozumieją, czym jest wolność? My doskonale rozumiemy czym jest. Rozumiemy też, jak trudna jest droga, która do niej prowadzi. Rozumiemy bezsilność i zawiedzione nadzieje. Rozumiemy ból i łzy. Rozumiemy też wszystkie pragnienia, które pchają na drogę wolności” – mówi lektor.

Wsparcie to nie tylko spot, ale też działania nastawione na aktywność internautów. Już jutro w sieci pojawią się szczegóły akcji, w której udział może wziąć każdy. Cała akcja będzie prowadzona z użyciem hashtagu #ŽyvieBiełaruś.

To nie wszystko. Fundacja Pamięci Narodów zapowiada, że w drugiej połowie września kampania pojawi się nie tylko na warszawskich ulicach, ale też w stolicy Gruzji – Tbilisi.

Jak wziąć udział w akcji?

To proste! Zrób zdjęcie z kartką oraz napisem #ŽyvieBiełaruś i wstaw je w mediach społecznościowych dodając hashtag #ŽyvieBiełaruś. Twitter, Instagram, Facebook – w gotowości! Pokażmy ilu nas jest!

Gdzie szukać szczegółów? Wszystkich zainteresowanych akcją odsyłamy na profile społecznościowe Fundacji Pamięci Narodów.

Spot powstał dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacji Grupy PKP.

    Napisz komentarz
    Skip to content