#ThankYouGeorgia

Z czym kojarzy nam się Gruzja?
01.Z czym kojarzy nam się Gruzja?

Z czym kojarzy nam się Gruzja? – pyta w spocie pod hasłem #ThankYouGeorgia dziennikarz Tomasz Wolny i wymienia m.in. chaczapuri, lari, wizytę Lecha Kaczyńskiego. Zwraca uwagę na gruzińskich żołnierzy, którzy oddali życie za Polskę. Fundacja Pamięci Narodów przypomina w spocie fakty, które tłumaczą długą historię bliskich relacji polsko-gruzińskich.

02.Czerwone flagi nad Tbilisi

W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Wśród narodów, którym również udało się zerwać kajdany, była Gruzja. Jednak agresja bolszewicka na Kaukazie ponownie pchnęła ten naród w objęcia zaborcy, mimo, że Gruzini i górale Północnego Kaukazu dość długo i z poświęceniem powstrzymywali bolszewików.

W lutym 1921 r. nad Tbilisi załopotały flagi z sierpem i młotem. Część gruzińskiej elity politycznej, wojskowej, dyplomatycznej i społecznej, z obawy o swoje życie, została zmuszona do emigracji.

Kilkusetosobowa grupa dotarła do Polski. Jeszcze w tym samym miesiącu około stu oficerów gruzińskich podpisało kontrakty z Wojskiem Polskim, a kilku z nich przyjęło polskie obywatelstwo.

03.Gruzińska lojalność, nawet za najwyższą cenę.

We wrześniu 1939 r. po agresji na nasz kraj Gruzini wykazali się lojalnością wobec Polski, zarówno podczas kampanii obronnej we wrześniu, jak i później, podczas okupacji. Płacili za to najwyższą cenę. Ginęli także w Katyniu.

Kilkunastu gruzińskich oficerów kontraktowych Wojska Polskiego oraz cywili zasiliło szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gruzini walczyli również w powstaniu warszawskim, a po 1944 r. stali się ofiarami represji komunistycznych. Za swoją waleczność otrzymywali najwyższe polskie odznaczenia bojowe.

04.Wspólna pamięć

W 2007 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy oddali życie za nasz kraj. To jedyny na świecie pomnik poświęcony pamięci żołnierzy gruzińskich poza granicami ich ojczyzny.

Spot powstał dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, PKP S.A. i Red is Bad.

#ThankYouGeorgia
„Chcemy przypomnieć i podziękować za ich bohaterstwo, lojalność i przyjaźń”
TOMASZ WOLNY
#ThankYouGeorgia

Z czym kojarzy nam się Gruzja? Chaczapuri? Z lari drukowanymi przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych? Z pięknymi krajobrazami? Lechem Kaczyńskim? A czy nie kojarzy Wam się z którymś z tych Panów?

Wspólna historia.

W lutym 1921 roku nad Tbilisi załopotały flagi z sierpem i młotem. Część gruzińskiej elity politycznej, wojskowej, dyplomatycznej i społecznej, z obawy o swoje życie, została zmuszona do emigracji. Kilkusetosobowa grupa dotarła do Polski. Jeszcze w tym samym miesiącu około stu oficerów gruzińskich podpisało kontrakty z Wojskiem Polskim, a kilku z nich przyjęło polskie obywatelstwo.

Lojalność.

We wrześniu 1939 roku po agresji na nasz kraj, Gruzini wykazali się lojalnością wobec Polski, zarówno podczas kampanii obronnej we wrześniu, jak i później, podczas okupacji. Płacili za to najwyższą cenę.

Pamięć.

Gruzini walczyli również w powstaniu warszawskim, a po 1944 roku stali się ofiarami represji komunistycznych. Za swoją waleczność otrzymywali najwyższe, polskie odznaczenia bojowe.

W 2007 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy oddali życie za nasz kraj. Warto przypomnieć, że to jedyny na świecie pomnik poświęcony pamięci żołnierzy gruzińskich poza granicami Gruzji.

Szanowny Państwo, chcielibyśmy serdeczne podziękować za okazaną pamięć i docenienie gruzińskich oficerów kontraktowych. Państwa słowa wiele dla nas znaczą. Dziękujemy za piękny materiał. Chwała bohaterom polskim i gruzińskim! ❤

- Diaspora Gruzińska w Polsce.

Skip to content