Rocznica agresji Rosji na Ukrainę – Polska okazała pomoc i wsparcie

polska wspiera ukrainę

Dziś, 24 lutego, mija rocznica agresji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w 2014 roku. Polska od samego początku okazała solidarność i wsparcie dla Ukrainy w trudnych czasach. Polska otworzyła swoje granice dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i szukali bezpiecznego schronienia.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do Polski przybyło około 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy. W ramach pomocy humanitarnej, Polska przekazała także pomoc finansową i materialną, w tym sprzęt medyczny i wojskowy. Polska zaangażowała się również w rozmowy międzynarodowe w celu znalezienia rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Jeśli chodzi o statystyki dotyczące przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, to Straż Graniczna podaje, że łączna liczba obywateli Ukrainy, którzy wrócili z Polski od 24 lutego 2022 r. do 12 lutego 2023 r., to 7,931 mln osób.


Dzięki staraniom polskich władz oraz organizacji pozarządowych, uchodźcy z Ukrainy znaleźli w Polsce bezpieczne schronienie, pomoc medyczną oraz dostęp do edukacji. Polska udowodniła, że jest krajem solidarnym i gotowym do niesienia pomocy innym państwom w trudnych sytuacjach.

Rocznica agresji Rosji na Ukrainę przypomina nam o konieczności zachowania jedności i solidarności wobec agresji i naruszeń prawa międzynarodowego. Polska pozostaje przyjacielem Ukrainy i będzie nadal wspierać Ukrainę w jej dążeniu do wolności, demokracji i suwerenności.

Fundacja Pamięci Narodów i Fundacja Faktu wspierają Ukrainę

Nasza koleżanka, Ewa Maszer ma za sobą już ponad 20 wyjazdów na Ukrainę. 10 razy jeździła w obszary, w których chwilę wcześniej toczyły się walki. Bywała w rejonach, w których panoszyli się Rosjanie. Była w Buczy, Charkowie, Irpieniu — w miejscach nazywanych piekłem.

Przygotowałam swój pierwszy transport z darami, ale nie dotarł on tam, gdzie trzeba. Zdenerwowałam się, kupiłam więc busa i jeszcze tego samego dnia pojechałam na Ukrainę. Dwa wyjazdy oparte były na środkach finansowych, które otrzymałam od Fundacji „Faktu”. Nie mam na miejscu żadnej zaprzyjaźnionej organizacji, której przekazuję dary. Po prostu jadę w konkretne miejsce, zatrzymuję się i rozdaję je ludziom lub przekazuję bezpośrednio do placówek medycznych, wojska. Pierwszy transport był zorganizowany przy pomocy m.in. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zawiozłam środki medyczne i … ponad 700 worków na zwłoki.

mówiła Ewa Maszer dla „Faktu”.


Jak pomóc Ukrainie?

Sytuacja na Ukrainie nadal pozostaje bardzo trudna. Konflikt zbrojny wpływa na życie całej Ukrainy, która codziennie boryka się z licznymi problemami. W takiej sytuacji, każda forma pomocy jest nieoceniona. Dlatego zachęcamy do wsparcia zrzutki, której środki finansowe w całości przeznaczamy na wsparcie Ukrainy. Twoja pomoc może przynieść wiele pozytywnych efektów, które zmienią czyjeś życie.

Nie musisz mieć wielkich środków, by pomóc. Nawet niewielka kwota może zrobić różnicę. Wsparcie finansowe jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pomocy, ponieważ umożliwia nam realizację naszych projektów oraz zakup niezbędnych środków, które są potrzebne do udzielania pomocy. Dziękujemy za każdą formę pomocy!

    Napisz komentarz
    Skip to content