Aleksander Ładoś i Konstanty Rokicki będą mieli swoje ulice w Otwocku

Udało się! Aleksander Ładoś i Konstanty Rokicki, polski ambasador i konsul w Szwajcarii, którzy w czasie wojny tworzyli system fałszywych paszportów dla ratowania Żydów, będą mieli swoje ulice w Otwocku! Rada Miasta Otwock, miasto z dobrym klimatem przychyliła się do naszego wniosku, za co serdecznie dziękujemy! Montaż tablic odbędzie się w najbliższym czasie.

Aleksander Ładoś był polskim dyplomatą w Bernie, który podczas II wojny światowej stanął na czele siatki polskich dyplomatów i żydowskich działaczy. W konspiracji, z narażeniem własnego życia, wydawali oni Żydom w Polsce fałszywe paszporty dla udokumentowania przez ich posiadaczy rzekomego obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti lub Peru. Te dokumenty miały chronić ich właścicieli przed wywózką do obozów śmierci na terenach okupowanych przez III Rzeszę.

W skład tzw. Grupy Ładosia, oprócz samego ambasadora, wchodzili jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki, dyplomata Juliusz Kuehl oraz przedstawiciele organizacji żydowskich: Abraham Silberschein i Chaim Eiss. To ważne, aby ich nazwiska na stałe wpisywały się w naszą najbliższą przestrzeń.

    Napisz komentarz
    Skip to content