W Czernięcinie Poduchownym odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego mieszkańcom Czernięcina, Żurawi, Gaju Czernięcińskiemu, Wólki Czernięcińskiej i Turobina, którzy stali się ofiarami zbrodni dokonanej 19 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy sowieckiego i komunistycznego reżimu za wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego. Wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej im. Por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” i dzięki środkom finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zrealizowaliśmy rekonstrukcję wydarzeń, która pomogła zrozumieć, jak wielka tragedia spotkała ich przodków.
Czernięcin pamięta o 12 ofiarach sowieckiego bestialstwa
19 kwietnia 1945 r. sowiecki pluton pogranicza wraz z plutonem operacyjnym Komendy Powiatowej MO w Krasnymstawie dokonał zbrodni na mieszkańcach gminy Turobin. Wśród zamordowanych znaleźli się mieszkańcy gminy Turobin pochodzący z miejscowości: Czernięcin, Żurawie, Gaj Czernięciński, Wólka Czernięcińska i Turobin. Najmłodsza ofiara miała 17 lat, a najstarsza 58. Zamordowano 12 osób. Działania reżimu sowieckiego spowodowane były współpracą okolicznych miejscowości ze strukturami podziemia niepodległościowego, które działało na tych terenach.
Kolejne pokolenia poznają historię
Wydarzenie rozpoczęło się od rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez GRH „Wir” z Biłgoraja, której z uwagą przyglądali się uczniowie okolicznych szkół. Pokaz ten, zatytułowany „Krew w rzece Por” przedstawiał wydarzenia z 19 kwietnia 1945 r. Czynny udział w nim wzięła lokalna społeczność. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do kościoła pw. św. Katarzyny w Czernięcinie Poduchownym. Gdzie odprawiona została msza św. w intencji ofiar prze dziekana dekanatu turobińskiego ks. Krzysztofa Adamowskiego i proboszcza Parafii św. Katarzyny ks. Bolesława Stępnika. Po modlitwie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny. Tam przedstawiciele rodzin pomordowanych, organizatorzy wydarzenia i inicjatorzy budowy pomnika odsłonili monument.