Zapewnienie szczegółowej opieki lekarskiej i rehabilitacyjnej to główne założenia programu kompleksowych badań kombatantów. To inicjatywa Fundacji Pamięci Narodów, którą wspiera Urząd do spraw Kombatantów. Bezpłatne badania wykonają lekarze w Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Akcja została zainaugurowana 26 lutego. Pierwsi pacjenci zgłosili się do Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie już od 1 marca.
W ciągu tygodnia mogą zostać przebadane 3–4 osoby. Na podstawie wyników badań specjaliści z Instytutu zaplanują dalsze leczenie i rehabilitację.
W Instytucie zostaną określone najczęściej potrzebne kombatantom zabiegi rehabilitacyjne. Za kilka tygodni rusza wsparcie rehabilitacyjne.
#AkcjaRehabilitacja
Jak skorzystać z programu?
Osoby z uprawnieniami kombatanckimi, które chciałyby skorzystać z programu #AkcjaRehabilitacja i przejść gruntowne badania, prosimy o kontakt z przedstawicielem naszej fundacji pod numerem telefonu 504 856 876.
Kapcie, klapki pod prysznic, bieliznę nocną (piżamę lub koszulę nocną) – 2 komplety, wygodne ubranie bawełniane, np. dres, bieliznę osobistą, podkoszulki z krótkim rękawem – min. 2 sztuki, szlafrok, przybory toaletowe (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant, grzebień, lusterko, przybory do golenia, itd.), ręczniki (min. 2 sztuki – duży i średni), dokumentację medyczną, maseczkę.
Co można jeszcze zabrać na oddział szpitalny? Sztućce, kubek ewentualnie szklankę, wodę mineralną niegazowaną (kilka butelek), chusteczki higieniczne, środki higieny osobistej (np. wkładki lub pieluchomajtki), książki, czasopisma, radio (najlepiej ze słuchawkami), telefon komórkowy, drobne pieniądze.
Szpital nie zawsze dysponuje wszystkimi lekami przyjmowanymi przez Państwo. Niekiedy są to zamienniki lub inne dawki. Z uwagi na specyfikę pacjentów geriatrycznych, nawet niewielkie zmiany dawki leków, wynikające z różnic przyswajania się leku pomiędzy zamiennikami, mogą przyczynić się do nie uzyskania oczekiwanego efektu terapeutycznego lub nawet pogorszenia stanu zdrowia.
Szanowny Kombatancie! Do Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie przywiezie Cię nasz wolontariusz. Nie musisz się martwić transportem. Zapewnimy nie tylko dojazd, ale też będziemy towarzyszyć i doprowadzimy na właściwe miejsce. Zadbamy o Ciebie na każdym etapie drogi. To dla nas ogromny zaszczyt!
Badania trwają kilka dni, w trakcie których lekarze dokonają całościowej oceny geriatrycznej. Zbadają sprawność funkcjonalną, test chodu i równowagi oraz stan psychoemocjonalny, czyli czy nie chorujesz na zaburzenia poznawcze lub depresję.
Sprawdzą również, na jakie cierpią przewlekłe choroby, jakie leki przyjmują i czy prowadzona farmakoterapia jest właściwa, czy nie ma interakcji lekowych.
Dlaczego to robimy?
Chcemy w ten sposób wysłać jasny sygnał, że zarówno wartości, jak i postawa, jaką wykazali się weterani, walcząc o wolną, niepodległą Polskę, wciąż budzi nasz najwyższy szacunek i wdzięczność.
Dzięki współpracy Fundacji Pamięci Narodów z instytucjami państwa, kombatanci znajdą się pod szczególną opieką Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Weterani przejdą gruntowne, szczegółowe badania mające ustalić ich stan zdrowia, a następnie zostaną otoczeni adekwatną do ich potrzeb opieką – także rehabilitacyjną.
Wsparcie państwa w walce z COVID-19 ma charakter wielopłaszczyznowy. Od początku pandemii przy współpracy organizacji pozarządowych, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojsk Obrony Terytorialnej, realizowane są projekty, który w maksymalnym stopniu ograniczają ryzyko transmisji koronawirusa na weteranów. Kombatanci są traktowani priorytetowo w programie szczepień, a wraz z uruchomieniem tej inicjatywy – zostaną otoczeni pełnym wsparciem pocovidowym, odpowiadającym ich potrzebom.
Dbanie o weteranów walk o niepodległość jest naszym obowiązkiem. Oni dla nas ryzykowali zdrowie i życie, teraz czas pomyśleć o nich
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wykazuje pełną aktywność i zrozumienie dla potrzeb kombatantów. Jesteśmy szczęśliwi, że weźmiemy udział w tej akcji
Sprawdzimy ogólny stan ich zdrowia, co w geriatrii nazywamy całościową oceną geriatryczną. Zbadamy sprawność funkcjonalną, zrobimy testy chodu i równowagi oraz stanu psychoemocjonalnego. Sprawdzimy również, na jakie cierpią przewlekłe choroby, jakie leki przyjmują i czy prowadzona farmakoterapia jest właściwa, czy nie ma interakcji lekowych
Wojska Obrony Terytorialnej wspierały, wspierają i będą wspierać kombatantów. To dla nas nie tylko obowiązek, ale i zaszczyt